Karolis Šarkus

Dalį savo jaunystės klasikinės muzikos baruose plušėjęs saksofonininkas Karolis Šarkus galiausiai nukreipė žvilgsnį į džiazo pasaulį. Tradicinio džiazo žodyną puikiai įvaldęs bei simpatijų šiai krypčiai neslepiantis Karolis nesistengia tobulai imituoti praeityje nukaltus skambesio kanonus. Priešingai, jis noriai eksperimentuoja su saksofono garsu, naudodamas tiek akustinius, tiek elektroninius metodus, į savo muzikinę kalbą įsileidžia kitų, ne tik džiazo, žanrų įtakas. Karolis kuria harmoningą, spalvingomis melodinėmis linijomis bei jausmingumu pasižymintį fusion krypties džiazą, kuriame maišosi fankiškas groove’as, roko energija, skandinaviško džiazo kontempliatyvumas bei subtilūs lietuviškosios džiazo ir folko tradicijų aidai.

Vitalijus Gailius

Karolis Šarkus. Pallete of Feelings - Meeting Point

X
Karolis Šarkus. Pallete of Feelings - Meeting Point

Karolis Šarkus. Pallete of Feelings - Psalm for Freedom

X
Karolis Šarkus. Pallete of Feelings - Psalm for Freedom

Karolis Šarkus. Pallete of Feelings - Maejor

X
Karolis Šarkus. Pallete of Feelings - Maejor

Biografija

Karolio Šarkaus kelias muzikos link – tradicinis. Muzikalioje šeimoje gimusį jaunuolį 2004 m. į Balio Dvariono muzikos mokyklą atvedė mama. Joje bemaž dešimt metų Karolis praleido klasikinio saksofono klasėje pas mokytoją Albiną Guželį. 2012 m. minėtoje muzikos mokykloje dirbti pradėjo vienas ryškiausių Lietuvos džiazo saksofonininkų Vytautas Labutis. Į pastarojo užsiėmimus pradėjęs vaikščioti K. Šarkus labiau niro į džiazo subtilybes. Kurį laiką vaikinas bandė derinti klasikinę muzika ir džiazą, bet ilgainiui tapo aišku – vienu metu sėdėti ant dviejų kėdžių darosi per sudėtinga, ir pirmenybė buvo suteikta pastarajam.

Baigęs B. Dvariono mokyklą, K. Šarkus nusprendė tęsti studijas Nyderlanduose. 2016-2020 m. jis mokėsi Amsterdamo konservatorijoje džiazo saksofono specialybę. Jo mokytojai buvo Jasperas Blomas, Simonas Rigteris, Albertas Beltmanas ir Marcas Scholtenas. 2019-2020 m. vieną semestrą K. Šarkus stažavosi JAV, Bojerio muzikos ir šokių koledže. Ten jis turėjo galimybę pasisemti žinių iš Dicko Oattsso, Normano Davido, Bruce‘o Bartho, Terello Staffordo. Šiuo metu K. Šarkus tęsia studijas Amsterdamo konservatorijoje magistro studijų programoje.

Aktyviai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje koncertuojantis muzikantas kartu su Donatu Petreikiu subūrė tradicinio džiazo grupę „Collaborative Jazz Septet“, su bičiuliais Lietuvoje įkūrė savo vardo kvintetą, taip pat dirba su kolektyvais „Brave Noises“, „Enea Besana Band“, Kotryna Juodzevičiūtė Collective. Yra dirbęs su tokiais muzikantais kaip Stefano Bollani, Stefano Di Battista, Davidu Linxu, grupėmis „Son Swagga“, „Amstel Bigband“ ir kt.

2021 m. Karolis Šarkus išleido debiutinį autorinių kompozicijų albumą „Palette of Feelings“. Albume saksofonininkui iš Lietuvos talkino bičiuliai iš Amsterdamo konservatorijos. Nors K. Šarkus neslepia meilės tradiciniam skambesiui, šiame albume svarstyklės pakrypo į modernaus džiazo pusę. Jame atsiskleidė plačios stilistinės įtakos – nuo fanko ar seno gero roko iki skandinaviško džiazo – ir labai melodingas, harmoningas kompozicinis Karolio braižas.

2014 m. saksofonininkas gavo stipendiją mokslams prestižiniame Berklio muzikos koledže Bostone, o 2021 m. pelnė apdovanojimą svarbiausiame džiazo solistų konkurse Italijoje „Premio Internazionale Massimo Urbani”.

Puikiai išmanydamas tradicinio džiazo kalbą, o tarp savo įkvėpėjų minintis  Robertą Glasperį, Christianą Scottą, Theo Crokerį, Chicką Corea, Herbie Hancocką, Snarky Puppy, Chrisą Dave‘ą ir kt., K. Šarkus nebando čiuožti retro muzikos banga, atkartodamas primirštus praeities skambesio kanonus, ar stačia galva nerti į Lietuvoje įprastus laisvojo džiazo verpetus. Priešingai, jis ieško būdų, kaip tradicinio ir fusion džiazo flagmanų palikimą priversti skambėti naujai, praturtinti jį netradicinėmis instrumentuotėmis ir įtraukti dalelę lietuviškumo į pasaulinį džiazo lobyną.

Vitalijus Gailius