30-ojoje pasaulinės muzikos mugėje WOMEX – niekur kitur neatrandama „Baltic SPA“ garsinė patirtis

  • 2024 m. spalio 31 d.

Spalio 23-27 dienomis Mančesteryje, Jungtinėje Karalystėje vyko 30-oji pasaulinės muzikos mugė WOMEX, šiemet subūrusi apie 2,850 įvairių muzikos sričių profesionalų iš 118 šalių.

Jau dešimtą kartą joje Lietuvos muzikos informacijos centro organizuojamas skėtinis stendas buvo jungtinio Baltijos šalių paviljono dalimi, o stendo lankytojai turėjo išskirtinę galimybę išbandyti unikalią „Baltic SPA“ garsinę patirtį.

WOMEX mugėje svarbiausia tarptautinė pasaulio muzikos rinka ir jos dalyviai. Ši mugė, kasmet rengiama vis kitoje šalyje, skiria dėmesį tam tikram regionui, jos metu vyksta konferencija ir parodomasis muzikos festivalis, rodoma filmų programa.

WOMEX prisideda prie įvairių tinklų kūrimo, yra veiksminga priemonė tarptautinei muzikos ir kultūros sklaidai. Lietuvos delegaciją renginyje šiemet sudarė devyni įvairių sričių muzikos industrijos profesionalai.

Antrą kartą mugėje dalyvavęs festivalio „Saulės muzika“ organizatorius Vilius Arlauskas teigė joje pasisėmęs naujų žinių bei užmezgęs naujų pažinčių: „Asmeniškai didžiausią dėmesį skyriau susitikimams su skirtingų festivalių organizatoriais, potencialiais būsimų projektų partneriais, bendravau su lankytojais stende.“

Svarbu pridurti, jog jau nuo 2019 metų trijų Baltijos šalių atstovai mugėje savo nacionalinius stendus rengia šalia vieni kitų, tokiu būdu siekiant didinti regiono matomumą ir tarpusavio bendradarbiavimą. „Manau, kad bendras stendas tikrai buvo pastebimas visos mugės kontekste, o sustiprėję tarpinstituciniai ryšiai toliau vystysis ir nesustos kelti susidomėjimo Baltijos šalių kūrėjais,“ – įspūdžiais dalinosi V. Arlauskas.

Pasak pirmąkart mugėje viešėjusio muzikos kūrėjo, Auksinio scenos kryžiaus laureato Donato Bielkausko, pažintis su WOMEX jam buvo įdomi, kupina netikėtumų, įkvėpimo ir žavesio. „Turėjau progą artimiau susipažinti su festivalių, renginių organizatoriais. Labiausiai mane domino Baltijos regiono muzika – norėjau sužinoti, kuo gyvena mūsų kaimynai, kokias idėjas jie neša į pasaulio muzikos erdves ir kokių įkvėpimo šaltinių ieško savo festivaliams. Užmegzti ryšiai, tikiu, atvers naujų galimybių tiek man, tiek mūsų kultūrai ir taps postūmiu naujiems darbams bei kūrybinėms jungtims.“

Prie šių metų Lietuvos delegacijos taip pat prisijungė tamsaus džiazo grupės „lazy diamonds underground“ atstovai Andrius Šiūrys ir Paulina Simutytė, pernai WOMEX festivalyje pasirodžiusi kanklininkė ir dainininkė Jausmė, koncertinės įstaigos „Kauno santaka“ vadovas Vaidas Andriuškevičius, savo įspūdžiuose itin akcentavęs Mančesterio miesto muzikalumą bei tai, jog šis muzikos industrijos renginys bendruomenę subūrė jau 30-ąjį kartą.

Daugelį metų WOMEX dalyvaujanti sutartinių atlikėja ir puoselėtoja Laurita Peleniūtė, dirbdama stende pastebėjo, kad dažnas čia apsilankęs mugės delegatas minėjo, jog jam buvo labai rekomenduota čia ateiti. „Vieninteliame jungtiniame mūsų stende buvo paslaptingas „Baltic SPA“, kur kiekvienas žmogus, pavargęs nuo mugės šurmulio, galėjo gauti asmeninę sutartinių sesiją,“ – pasakojo L. Peleniūtė.

Šis ritualas, kurio metu žmogų skaromis apsupa ir sutartines gyvai atlieka tarptautinio kolektyvo „The Baltic Sisters“ narės, nepaliko abejingų ir kai kuriuos sujaudino iki ašarų. Viena šio kolektyvo, susibūrusio būtent WOMEX, narių L. Peleniūtė taip pat pridūrė, jog greičiausiai šie žmonės sutartinių neišgirs niekur kitur, tik būdami WOMEX.

Skėtinis Lietuvos stendas WOMEX kitais metais kelsis į Tamperės miestą Suomijoje. Čia renginys 2025 metų spalį vyks po šešerių metų pertraukos. 

„Po 2019 metų renginio Tamperėje visus pirmojo Baltijos paviljono WOMEX dalyvius apjungė itin išaugusi motyvacija šiame renginyje veikti išvien, tačiau netrukus smogusi pandemija sugadino visą įdirbį ir suplanuotas gastroles. Suomiai, pakviesdami sugrįžti į savo šalį, suteikia dar vieną šansą nukreipti visos WOMEX bendruomenės žvilgsnį į mūsų regioną, jame veikiančias organizacijas ir daugeliui dar neatrastus muzikinius lobynus. Tam ruoštis pradedame jau dabar ir jaučiame per paskutinius metus stipriai išaugusį palaikymą, kurį mums suteikia kaimynai iš Skandinavijos ir kitų šalių,“ – apie ateities planus pasakojo Lietuvos muzikos informacijos centro vadovė Radvilė Buivydienė.


Skėtinį Lietuvos atstovų stendą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.