GAIDA 2015

  • 2015 m. rugsėjo 24 d.

GAIDA2015_GLOBAL_LT_BP_600x600_v002.jpg
25-asis aktualios muzikos festivalis
2015 spalio 13, 23–30 d., Vilnius

Spalio 13 d., Kongresų rūmai, 19:00
GAIDA INTRO
TERRY RILEY & CO
Terry Riley (fortepijonas)
Gyan Riley (gitara)
The Gothenburg Combo (gitaros)

Minimalistinės muzikos pradininkas, gyva JAV muzikos legenda pirmą kartą koncertuos Lietuvoje – tai bus išskirtinis Terry Riley pasirodymas Vilniuje specialiai rengiamose jo gastrolėse Europoje, kurios dedikuotos jo 80-mečiui ir kuriose numatyti tik keturi koncertai (du Švedijoje, po vieną – Danijoje ir Lietuvoje).

Terry Riley Simply M... (2007)
Terry Riley Mongolian Winds (1986)
Gyan Riley Irican (2009)
Folk Song (atlieka Terry Riley ir Gyan Riley)
Terry Riley The Shape of Flames (2008)
Terry Riley Zamorra (from The book of Abbeyozzud) (1993)
The Gothenburg Combo Highway One - Music in 3 parts (2014)
Terry Riley Sunrise of the Planetary Dream Collector (nauja 2015 versija)
Terry Riley In C (1964)

Bilietai 20–100 EUR

Spalio 23 d., Nacionalinė filharmonija, 19:00
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistai:
Noriko Kawai (fortepijonas, Japonija)
Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Tomas Pavilionis (tenoras)
Dirigentas Christopher Lyndon-Gee

Įspūdingi ir net transcendentiniai muzikos viražai – taip galima būtų apibūdinti festivalio pradžios simfoninį koncertą Nacionalinėje filharmonijoje, kuriame pasirodys šių dienų fortepijono muzikos žvaigždė, japonų pianistė Noriko Kawai. Ji atliks specialiai jai sukurtą vieno žymiausių šiandienos britų kompozitorių James’o Dillono koncertą fortepijonui ir orkestrui „Andromeda“. Koncerte taip pat skambės pasaulinės Onutės Narbutaitės ir Mariaus Baranausko kūrinių premjeros bei festivalio kviestinio kompozitoriaus, vieno ryškiausių šiandienos Italijos kūrėjo Francesco Filidei meistriškas opusas dideliam simfoniniam orkestrui. Prie dirigento pulto stos Niujorke gyvenantis bei su geriausiais Europos orkestrais koncertuojantis Christopher Lyndon-Gee (Italija-Australija).

Marius Baranauskas Palaiminimai (2015, premjera)
Francesco Filidei Fiori di Fiori (2012)
Onutė Narbutaitė kein gestern, kein morgen (2015)
James Dillon Andromeda (Koncertas fortepijonui ir orkestrui, 2006)

Bilietai 7–20 EUR

Spalio 24 d., ŠMC, 18:00
ENSEMBLE 2E2M (Prancūzija)

Jau 40 metų gyvuojantis bene seniausias ir vienas geriausių Prancūzijos šiuolaikinės muzikos ansamblių – aukščiausio lygio muzikai – pristatys ryškiausias skirtingų kartų muzikos asmenybes. Viena jų atspindi festivalio temą „Global LT“ – tai žymus prancūzų kompozitorius Michaël Lévinas, kurio šaknys tiesiogiai susijusios su Lietuva. Kita – festivalio kviestinis kompozitorius, išskirtinis šių dienų italų talentas Francesco Filidei, kurio kūriniai, skambėsiantys šiame koncerte, pripildyti ne tik išradingais ar net aistringais skambesiais, bet ir pašėlusiu humoru!

Francesco Filidei Finito Ogni Gesto (2010)
Michaël Lévinas Les rires du Gilles (1981)
Francesco Filidei Esercizio di Pazzia 1&2 (2012)
Michaël Lévinas Concerto pour un piano espace No. 2 (1980)
Philippe Hurel Pour Luigi (1994)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 24 d., ŠMC, 20:00
REPERTORIO ZERO (Italija)

Bene įdomiausias šiandieninės Italijos muzikinis atradimas – charizmatiškasis ansamblis „Repertorio Zero“, neseniai pelnęs Venecijos bienalės Sidabrinį liūtą. Šiam koncertui ansamblis atveža programą, su kuria jis užkariavo daugelio Europos festivalių scenas ir pelnė aukščiausius įvertinimus. Girdėsime vieno iškiliausių dabarties italų kūrėjo, vos 41 metų sulaukusio Fausto Romitelli garsųjį ciklą „Professor Bad Trip“, įkvėptą psichodelinio roko ir haliucinogeninių skambesių. Šį kūrinį koncerte praturtins ryškiausių naujosios kartos italų kompozitorių Riccardo Nova ir Giovanni Verrando opusai. Ypatingas vaidmuo šiame koncerte tenka gyvo garso ir elektronikos sąveikai bei publiką į garsines gelmes panardinančiai erdvinio garso sistemai.

Fausto Romitelli Professor Bad Trip: Lesson I (1998)
Riccardo Nova Yagé Howl (2014)
Fausto Romitelli Professor Bad Trip: Lesson II (1999)
Giovanni Verrando Krummholz (2014)
Fausto Romitelli Professor Bad Trip: Lesson III (2000)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 25 d., ŠMC, 18:00
ENSEMBLE MISE-EN NEW YORK (JAV)

Kūrinys – kaip įkyri reklama, o koncertas – kaip TV šou. Kodėl gi ne? Multikultūrinės ir multistilistinės muzikos scenos kūdikis, 2011 m. įkurtas ansamblis, o iš tiesų – šiuolaikinis kamerinis orkestras, pristato amerikietiškų TV reklamų (American TV commercials) principu sumodeliuotą programą. Joje kultinio JAV minimalisto Frederico Rzewskio kūriniai tarsi reklamos intarpai televizijoje nuolat permuša jaunosios JAV kompozitorių kartos kūrėjų Daniel Fishkin, Sang Song, Moon Young Ha, Pascal Le Boeuf opusus. Niujorkas – tautų katilas, tad nenuostabu, kad šis fanatiškų eksperimentatorių ansamblis yra toks įvairiatautis.

Frederic Rzewski Moonrise with memories (1978)
Frederic Rzewski 96 (2003)
Frederic Rzewski Spots (1986)
Daniel Fishkin Composing the Tinnitus Suites: 2011 (2015)
Sang Song Quasi-Elegy (2015)
Moon Young Ha (in)stillness (2015)
Pascal Le Boeuf Antithesis (2015)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 25 d., ŠMC, 20:00
CRASH ENSEMBLE (Airija)

Europos koncertų sales užkariavęs „Crash“ ansamblis festivaliui ruošia ypač intriguojantį koncertą. Daugeliui lietuvių pažadėtąja žeme tapusi Airija, o daugeliui airių emigrantų pažadėtoji žemė – JAV. Tad galbūt simboliška, jog garsiausias dabarties airių šiuolaikinės muzikos kolektyvas atveža į Lietuvą post-minimalistinės muzikos programą, kurioje dominuoja JAV garsenybių Steve‘o Reicho, Michaelo Gordonoir Terry Riley kūriniai. Pastarojo opusas, kurį įkvėpė senajam keltų menui būdingas spiralinis ornamentas, sukurtas specialiai „Crash“ ansambliui. O airių kūrybai atstovauja Donnachos Dennehy opusas socialiai angažuotu pavadinimu „Streetwalker“ („Prostitutė“).

Terry Riley Loops for Ancient-Giant-Nude-Hairy-Warriors Racing down the Slopes of Battle (2007)
Michael Gordon Light is calling (2004)
Michael Gordon Gene Takes A Drink (2012)
Donnacha Dennehy Streetwalker (2003)
Steve Reich Double Sextet (2007)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 26 d., ŠMC, 19:00
KLAIPĖDOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistai:
Guoda Gedvilaitė (fortepijonas)
Mindaugas Bačkus (violončelė)
Pavelas Giunteris (perkusija)

Klaipėdos orkestras – pajūrio muzikos švyturys – debiutuoja svarbiausiame Lietuvos šiuolaikinės muzikos forume. Ir debiutas tikrai ne paprastas: kartu su LMTA Muzikos inovacijų studijų centru rengiamas projektas bandys įkūnyti kitokį orkestro skambesį realioje erdvinio garso sferoje. Ambicingą tarptautinę programą, kurioje greta meistriškų šiuolaikinės muzikos žvaigždžių Kaijos Saariaho ir Davido Lango opusų nuskambės Ričardo Kabelio ir Egidijos Medekšaitės naujausių kūrinių premjeros, orkestras parengė su ryškiausiais Lietuvos atlikėjais – pianiste Guoda Gedvilaite, violončelininku ir orkestro meno vadovu Mindaugu Bačkumi bei garsiuoju perkusininku Pavelu Giunteriu.

Kaija Saariaho Nymphéa reflection (2001)
Egidija Medekšaitė Âkâsha (2015, premjera)
Ričardas Kabelis Bolé LT (2015, premjera)
David Lang Pierced (2007)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 26 d., ŠMC, 21:00
ANDREW ZOLINSKY (fortepijonas)

Puikaus pianisto rečitalis ŠMC salėje – nekasdienis reiškinys. Su garsiąja „Icebreaker“ grupe bendradarbiaujantis ir ryškią solinę karjerą puoselėjantis pianistas Vilniaus publikai skambins savo artimo kūrybinio partnerio, Pulitzerio muzikos premijos laureato, amerikiečių postminimalisto Davido Lango kūrinius, kurių dalis dedikuota specialiai Andrew Zolinskiui. Melomanus taip pat nudžiugins pianisto atliekami kultinės JAV dainininkės ir kompozitorės Meredith Monk kūriniai. Koncerto desertui – olando Dideriko Wagenaaro „La volta“, beveik nevaldomas stichijų šėlsmas...

Meredith Monk Railroad (Travel song)
Meredith Monk St Petersburg Waltz (1994)
David Lang This was written by hand (2003)
David Lang Spartan arcs, Wed, Diet coke, Beach (from Memory pieces, 1992)
Diderik Wagenaar La volta (1989)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 27 d., ŠMC, 19:00
NEW ERA ORCHESTRA KYIV (Ukraina)
Solistai:
Roman Repka (klavesinas)
Jurgis Juozapaitis (altas)
Dirigentė Tatiana Kaliničenko

Iš Ukrainos nuolat ateina nerimastingos žinios, tad GAIDOJE laikas skirti dėmesį Ukrainai ir tiesiogiai išgirsti naujienas iš šios šalies. Jas festivalyje pristatys unikalus kamerinis orkestras iš Kijevo „New Era Orchestra“, įkurtas 2007 m. ir vadovaujamas ryškios menininkės, dirigentės Tatianos Kaliničenko. Būdamas vienu svarbiausių Ukrainos naujosios muzikos scenos dalyvių, NEO kiekvieną savo pasirodymą paverčia nepamirštamu įvykiu. Vilniuje NEO atliks intriguojančią skirtingų kartų autorių muzikos programą: ukrainiečių – garsiojo Valentino Silvestrovo ir Maximo Shalygino, lietuvių – Jurgio Juozapaičio ir Tomo Kutavičiaus, bei iškiliųjų Europos kompozitorių – Iannio Xenakio ir Michaelo Nymano kūrinius.

Iannis Xenakis Voile (1995)
Tomas Kutavičius Mano sergantis langas (2015, premjera)
Valentin Silvestrov Epitaph (1999)
Jurgis Juozapaitis Viola vs Violence (Koncertas altui ir styginių orkestrui, 2015, premjera)
Maxim Shalygin Lullaby (2008)
Michael Nyman Koncertas klavesinui ir styginiams (1995)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 27 d., ŠMC, 21:00
LIETUVOS ANSAMBLIŲ TINKLAS

Globali Lietuva – tokia kolektyvo, nuosekliai propaguojančio šiuolaikinę muziką mūsų krašte, šio koncerto tema, kuri yra ir viena iš festivalio temų. Koncerte pristatomi aktyviai bei savitai kuriantys ir kitose pasaulio šalyse gyvenantys lietuvių kompozitoriai: Belgijoje gyvenantis ansamblio vadovas, „muzikine Šecherazada“ vadinamas Vykintas Baltakas, Prancūzijoje studijuojantys Albertas Navickas ir Justina Repečkaitė, Norvegijoje kuriantis Ignas Krunglevičius bei Kanadoje gyvenanti lietuvių kilmės kompozitorė Veronika Krausas – platus geografinis bei įvairių muzikos estetikų tinklas.

Vykintas Baltakas Eselsbrücke (2013)
Albertas Navickas Accidental (2011)
Justina Repečkaitė Tapisserie (2014)
Ignas Krunglevičius Gradients (2012)
Vykintas Baltakas Redditio (2010)
Justina Repečkaitė Rapid Eye Movements (2014)
Veronika Krausas analemma (2006)

Bilietai 7–15 EUR

Spalio 28 d., Šv. Kotrynos bažnyčia, 19:00
Kamerinis choras JAUNA MUZIKA
Michele Tadini, Antonello Raggi (elektronika, Italija)
Dirigentas Vaclovas Augustinas

„Jei danguje kartu sušvistų šimtai tūkstančių saulių, jų šviesa gal ir prilygtų Aukščiausiojo Asmens spindesiui, ir aš tapčiau Mirtimi, pasaulių griovėja“, – po pirmojo atominės bombos bandymo JAV, 1945 m. liepos 16 d., ištarė jos išradėjas Robertas Oppenheimeris, cituodamas indų šventraštį Bhagavad Gītā. Šiuos žodžius pasitelkia ir viena įdomiausių šiandienos lietuvių kompozitorių Justė Janulytė, kalbėdama apie savo naują kūrinį „Švytėjimas“, kurį skyrė prieš 70 metų Japonijoje susprogdintų atominių bombų aukų atminimui. Šis Janulytės kūrinys taip pat dedikuotas Arvo Pärtui, žymiausiam visų laikų estų kompozitoriui, kurio 80-metis plačiai minimas pasaulyje. Ta proga choras „Jauna muzika“ šio koncerto pirmojoje dalyje atliks vokalinius Pärto kūrinius, kuriuos jau yra pamėgę daugelio pasaulio šalių klausytojai.

Arvo Pärt Da Pacem Domine (2004)
Arvo Pärt Summa (1977)
Arvo Pärt Magnificat (1989)
Arvo Pärt The woman with the alabaster box (1997)
Arvo Pärt Tribute to Caesar (1997)
Justė Janulytė Švytėjimas (2015, premjera)

Bilietai 10–25 EUR

Spalio 29 d., Kongresų rūmai, 19:00
LONDON SINFONIETTA (JK)

Vienintelis legendinio kolektyvo koncertas Lietuvoje. „Jei būčiau britų vyriausybė, paskelbčiau Londono simfonijetę nacionaline vertybe. Tegu dar ilgai jie atlieka naująją muziką!“ – linki legendinis JAV kompozitorius Steve’as Reichas. Ne veltui orkestras „London Sinfonietta“ šiandien laikomas bene geriausiu šio kultinio autoriaus muzikos atlikėju. Programoje bus ir vienas naujausių Steve’o Reicho kūrinių, inspiruotas roko grupės „Radiohead“ muzikos. Koncerte taip pat skambės garsiojo Michaelo Nymano ir keletas įdomiausių naujosios kartos britų kompozitorių kūriniai.

Steve Reich 2 x 5 (2008)
Michael Nyman In C Interlude (2005)
Steve Reich Electric Counterpoint (1987)
Tansy Davies Neon (2004)
Edmund Finnis in situ (2013)
Steve Reich Radio Rewrite (2012)

Bilietai 30–100 EUR

Spalio 30 d., Kongresų rūmai, 19:00
LIETUVOS VALSTYBINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistai:
Francesco Dillon (violončelė, Italija)
Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas (fortepijonai)
Dirigentas Robertas Šervenikas

Festivalio GAIDA 2015 baigiamajame simfoniniame koncerte – italų violončelės žvaigždė Francesco Dillon, kuris pagrieš jam specialiai sukurtą kviestinio festivalio kompozitoriaus Francesco Filidei Koncertą violončelei ir orkestrui, pelniusį autoriui didžiulį tarptautinį pripažinimą. O nepakartojamas Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijoninis duetas kartu su orkestru atliks Nyderlandų muzikos įžymybės, europietiško minimalizmo guru Louiso Andriesseno opusą „Hagos įsilaužimas“ („The Hague Hacking“). Nemažesnę intrigą kelia Gedimino Gelgoto naujausias kūrinys, kurio pasaulinė premjera prieš keletą savaičių įvyko prestižinėje Ciuricho Tonhalle salėje. Kitas jaunosios kartos lietuvių kompozitorius Mykolas Natalevičius simfoninio orkestro skambesį praturtins kerinčiais elektroninės muzikos garsais.

Mykolas Natalevičius Karačiajus (2015, premjera)
Francesco Filidei Ogni gesto d’amore (Koncertas violončelei ir orkestrui, 2009)
Gediminas Gelgotas Mountains. Waters. (Freedom) (2015)
Louis Andriessen The Hague Hacking dviem fortepijonams ir orkestrui (2008)

Bilietai 7–20 EUR

Spalio 30 d., Menų fabrike LOFTAS, 22:00
SQUAREPUSHER
Damogen Furies

Pirmasis ir, galima sakyti, istorinis kultinio britų elektroninės muzikos atlikėjo, kompozitoriaus ir prodiuserio pasirodymas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse per visą jo 20 metų karjerą. Nors Squarepusheris iki šiol nėra koncertavęs mūsų šalyje, jo vardą puikiai žino tiek vyresnės, tiek jaunesnės kartos elektroninės muzikos fanai. Ne paslaptis, kad daugelio domėjimasis elektronine muzika prasidėjo būtent nuo šio neprilygstamo elektronikos titano, kuris kartu su Aphex Twin, Autechre, Boards of Canada ir kitomis WARP žvaigždėmis iškart patraukė į savo pusę ne vieną generaciją muzikos gerbėjų. Taip virtuoziškai ir neretai stulbinančiai jungti breikbytą, drum’n’bass, punk muziką, džiazą, musique concrete ir laužytus Detroito techno ritmus gali tik Squarepusher!

Bilietai 24–72 EUR