Populiarioji muzika Lietuvoje


Paaiškinti, kas yra lietuviška populiarioji muzika, su ja nesusipažinusiam žmogui nėra lengva. Taip, mūsų šalis vis dar tebelaukia, kada pirmasis Lietuvos atlikėjas ar grupė plačiai išgarsės užsienyje. Ir taip, Europos roko scenai Lietuva kol kas labiausiai įdomi tik dėl to, jog Vilniuje stovi paminklas Frankui Zappai.
 
Sovietų okupacijos laikmetis lėmė, jog Lietuvos pramogų verslas vis dar išgyvena paauglystę, muzikos verslininkų patirtis neprilygsta kolegų iš Vakarų Europos ar JAV įdirbiui, o šalies muzikantai ir prodiuseriai nelengvai skverbiasi į užsienio muzikos rinką.  Užtat galime džiaugtis, kad ambicijų ir idėjų Lietuvos atlikėjai turi pakankamai, o kai kurių atlikėjų blykstelėjimai užsienio festivaliuose suteikia optimizmo.
 
Vienas geriausių pavyzdžių – Alina Orlova. Vien internete paskleistais mėgėjiškais įrašais publikos dėmesį sukėlusi jaunutė mergina iš Visagino per trejus metus išleido du albumus, kuriuos platina tarptautinės kompanijos. Jos koncertų geografija nusidriekė nuo Ukrainos iki Prancūzijos, dainas transliuoja Vakarų Europos radijo stotys, įrašus recenzuoja įtakingiausi britų muzikos žurnalai „Q“ ir „Mojo“. Viso to atlikėja pasiekė be didelio reklamai skirto biudžeto – vien savo kūrybos vizijos originalumu ir polėkiu. Nesutrukdė ir tai, kad didžioji dalis jos dainų atliekamos lietuviškai.
 
Arba Andrius Mamontovas – ketvirtį amžiaus dešimtmečius populiarus dainininkas jau seniai nieko niekam neprivalo įrodinėti, tačiau  nuolat stebina naujais projektais. Sutartis su  JAV leidybos kompanija, gastrolės Europoje ir JAV, Šanchajaus kino festivalyje laimėtas geriausio kompozitoriaus  prizas (už muziką filmui Nereikalingi žmonės, kuriame jis pats atliko vaidmenį), galų gale, supergrupė LT United, kurios humoristinį pasirodymą Eurovizijos ekspertai vadina vienu ryškiausių konkurso istorijoje – rasti kitą tokį spalvingą ir įvairiapusį kūrėją būtų nelengva.  Kas pasakė, kad lietuviai nemoka stebinti?
 
Ambicijomis džiuginančių atlikėjų sąrašą būtų galima tęsti ilgai. Jame būtų grupė Sel, rengianti koncertus pilnutėlėse didžiausiose šalies arenose. Grupė KeyMono, 2011-aisiais pelniusi apdovanojimą tarptautinėje muzikos apdovanojimų ceremonijoje Londone The Peoples Music Awards.  Nemažai artistų, kuriuos kūrybos keliai nuveda į užsienį – Maskvoje muziką kurianti, savo dainas su teatro pasirodymu sujungusi MTV Europos apdovanojimo laimėtoja Jurga ar Liverpulyje lietuvių vokalistės suburta, publiką įdomiu skambesiu stebinanti grupė Rasabasa.
 
Lietuvos atlikėjai vis dažniau suranda progų gauti neįkainojamas meistriškumo pamokas „apšildydami“ užsienio žvaigždžių – Stingo, Marilyn Mansono, Sealo, Simply Red ir kitų – koncertus.  Rinką gerokai išjudino 2006-aisiais startavęs ir keletą metų gyvavęs Baltijos šalių MTV kanalas – jo pastangomis įsteigtą MTV Europos apdovanojimą, skirtą geriausiam trijų valstybių atlikėjui, tris sykius laimėjo lietuviai (Jurga, Happyendless, Leon Somov & Jazzu).
 
Paradoksas – dėl ekonomikos krizės ir pasaulyje siautėjančio piratavimo traukiantis muzikos įrašų rinkai, Lietuvoje kuriami ir išleidžiami naujovių ir įdomaus skambesio kupini albumai. Sunkumai atskleidė naujas galimybes – ne vienas artistas (The Ball & Chain, Andrius Mamontovas) savo muziką nemokamai platino internetu, pasitelkęs rėmėjus, o vėliau kompaktinėmis plokštelėmis prekiavo koncertuose. Ir tai – tik vienas iš daugelio kelių.
 
2012-ųjų pradžioje po keleto metų pertraukos Lietuva atgaivino muzikos apdovanojimų tradiciją. Didžiausioje šalies arenoje surengta naujoji ceremonija M.A.M.A. padėjo publikai atkreipti dėmesį į ne vieną įdomų jauną roko, elektroninės ar popmuzikos atlikėją. Per 10 tūkstančių bilietų į renginį buvo parduoti – įrodymas, kad publikos alkis ir tikėjimas Lietuvos muzika nėra sumažėjęs.
 
Ši lietuvių ir anglų kalbomis pateikiama interneto duomenų bazė – tik lašas informacijos apie šalies muzikantus jūroje. Tačiau ji jums turėtų padėti orientuotis vis didėjančiame naujų talentingų dainininkų ir grupių būryje. Nuoširdžiai tikimės, kad, čia suradę informaciją apie jus sudominusį atlikėją, nepatingėsite „raustis giliau“ - įsigyti albumą ar apsilankyti jo koncerte.  Gali būti, kad lietuviškos muzikos scena jums pasirodys įdomesnė, įvairesnė ir labiau intriguojanti, nei manėte.