Jūra Elena Šedytė, save siejanti su kūrybine, atlikimo ir improvizacine veikla, nesistengia tilpti į konkrečias ir apibrėžtas formas, kurios sukurtų barjerus jos nuolatinėms paieškoms garsų sąveikos plotmėje. Jos domėjimasis garso skambesio transformacijomis, balso ir elektronikos ryšiu su įvairaus pobūdžio vizualizacijomis, neretai paliečia žmogaus psichologijos, socialinio elgesio, savirefleksijos temas. Pasirodymuose ji neapsiriboja vien koncentracija į muzikos atlikimą, kartu pasitelkia teatro ir judesio elementus, taip jungdama patyrimą vaizde ir garse. Minimalistinės sintezatorių melodijos, elektrifikuoti ritmai, modifikuotas fonavimo gaudimas, vibracijos ir dainavimas, papildytas sakytinio žodžio epizodais, yra pagrindiniai komponavimo elementai, aptinkami ne viename jos kūrinyje.
Gaja Klišytė
Ready When You Are
Glaistas
Toli, bet vis arčiau: Lietuvos jaunieji kūrėjai užsienyje - Nice to Meet You
Jaunosios kartos kompozitorės, vokalistės, improvizatorės Jūros Elenos Šedytės (g. 1995) vardas neretai sutinkamas „Druskomanijos“ ir „Jaunos muzikos“ festivalių programose, kur jos noras „suprasti, kaip muzika paveikia žmogų“ tampa paraiška, vedančia jos išskirtinumo link.
Kompozitorės paieškų kelias prasidėjo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Mārtiņšo Viļumso kompozicijos klasėje. Studijos suteikė galimybę sudalyvauti Erasmus mainų programoje Vienos muzikos ir atlikimo meno universitete Austrijoje, specializuojantis elektroakustinėje kompozicijoje. 2020 m. kompozitorė įgijo Muzikos kūrybos magistro laipsnį Ritminės muzikos konservatorijoje Kopenhagoje, Danijoje. Pastaraisiais metais Jūra Elena Šedytė organizavo savo solo pasirodymus ir įvairias koloboracijas Vilniuje ir Kopenhagoje.
Kompozitorės kelią pradėjusi nuo bandymų, turinčių akademinį „pamušalą“, ilgai netrukus Jūra Elena Šedytė itin organiškai pasuko elektronikos skambesių link. Kūryboje ji derina elektroakustikos, grynos elektronikos ir koliažinius komponavimo elementus. Klausytojo ji nepalieka tik stebėti, bet kviečia tapti jos eksperimento, seanso, istorijos dalimi. Pateikdama save ne kaip askezės, bet sociokultūrinės bendruomenės dalyvę, Šedytė savo kūriniais tyrinėja žmonių tarpusavio ryšius. Akustinių instrumentų derinimas su eksperimentinės elektronikos formomis, performatyvių judesio, vaidybos ir dainavimo elementų integravimas tam tikruose pasirodymuose primena new age muzikos projektus. Minimalistinės sintezatorių melodijos, elektrifikuoti ritmai, modifikuotas fonavimo gaudimas, vibracijos ir dainavimas, papildytas sakytinio žodžio epizodais, yra pagrindiniai Jūros Elenos Šedytės komponavimo elementai, aptinkami ne viename jos kūrinyje.
Vien tik garso patirtimi neapsiribodama Jūra Elena Šedytė aktyviai bendradarbiauja su kitų meno sričių kūrėjais: teatro ir kino režisieriais, vizualaus meno kūrėjais, šiuolaikinio cirko bei šokio artistais. 2017 m. kartu su Andriumi Šiuriu sukūrė muziką judesio ir interaktyvių sensorinių projekcijų spektakliui „Rozetos akmuo“. 2019 m. kartu su kūrybine grupe pristatė „Operomanijos“ prodiusuotą garso patyrimą buvusiame Vilniaus gete „Glaistas“. 2020 m. už šią „Metų patirtį teatre“ kūrybinė grupė buvo nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“.
Menininkė taip pat rengia savo solo pasirodymus, kuriuose atlieka muziką balsu ir elektronika („No Room will be Empty if Your Brain is Full“, „Dinosaurs for Ana“), tyrinėja įvairias psichologines bei socialines temas, neretai pati pasitelkia vaizdo, teatro, judesio elementus. 2017 m. Lietuvos muzikos informacijos centro išleistoje jaunųjų Lietuvos kompozitorių kūrinių rinktinėje „Toli, bet vis arčiau: Lietuvos jaunieji kūrėjai užsienyje“ buvo išleistas ir Jūros Elenos Šedytės kūrinys „Nice to Meet You“.
Ne mažiau svarbi vokalinė Šedytės veikla atsiskleidė Kopengahos muzikos scenoje – ansamblyje „Strangement Society“, kitose vokalinėse ir instrumentinėse muzikantų grupėse. Lietuvoje ji taip pat plėtoja eksperimentinės vokalinės muzikos kryptį – savo solo pasirodymuose pasitelkia įvairias netradicines vokalo panaudojimo galimybes, improvizuoja pasitelkdama balsą ir elektroniką, kuria vokalines kompozicijas.
Filtruoti kūrinius pagal
Kūrinio pavadinimas/Kompozitorius/Instrumentuotė | Pavyzdžiai | Ištekliai | ||
---|---|---|---|---|
Nr./Kūrinio pavadinimas/Kompozitorius | Leidinys | Skolinti |
---|