Kai kalbame apie šiuolaikinį Lietuvos folklorą ir postfolklorą, randame tarsi dvi kryptis: vienoje raibuliuoja giliausias šaknis siekianti religinė meditacija, švelnumas ir persmelkiantis melancholijos grožis, kitoje – uždegantis ritmas, šokis ir šventiška energija. Dažnai muzikoje ieškome abiejų ir tą išreikšti mums padeda visa jungiantis pasaulio muzikos garsynas. Ši rinktinė puikiai parodo mūsų archaikos ir dabarties derinį – išklausę kiekvieno originalaus projekto, išgirsite bendrą šiuolaikinės Lietuvos skambesį.
UGNIUS LIOGĖ
Lietuvių folk ir world muzikos erdvė įsileidžia daugiau pasaulio, kuris neįtikėtinai organiškai suskamba Roko Kašėtos, „Kamanių šilelio“, „Afrodelic“ kūriniuose. Plačiai šypsausi su „Šventiniu bankuchenu“ – smagiai atsispyrę nuo tradicijos, gebame kurti paveikų, autentiškų detalių kupiną šių dienų folką. Poetiškas Donato Bielkausko kūrinys – tyras pamario melodijos grožis lyg į rūką įsuptas į industrinius uostamiesčio garsus. Paralelinių pasaulių fiesta nutinka su „Planeta Polar“. Kituose kūriniuose chtoniškos dermės ir archajiškos melodijos lieka arčiau tradicijos arba matuojasi šiuolaikinį elektronikos, džiazo ar sunkiųjų gitarų rūbą; išskirtinai suskamba choro „Jauna muzika“ ir „Merope“ sąjunga. Rinktinė – nuo „lengva lyg oras“ iki „į požemius sodriai nešanti“.
AISTĖ SMILGEVIČIŪTĖ
Klausydamiesi lietuviškosios world music rinkinio, atsidursite muzikinėje kelionėje – nuo mūsų tradicijos gelmių, sutartinių ir kanklių garsų, iki modernių elektroninių garsynų ar net Lietuvoje grojamos kumbijos. Muzika, kaip ir viskas, evoliucionuoja, senosios tradicijos grįžta ir susilieja su moderniais jų traktavimo būdais.
ŽILVINAS ŠVARPLYS
Klausantis tiek pačios etninės muzikos, tiek ir įvairiausių šiuolaikinių jos interpretacijų, mano dėmesį pirmiausia patraukia balso tembras – autentiškas, netikėtas, įtaigus. Rodos, ne tiek svarbus pats kūrinys – galutinis rezultatas, kiek jo atlikimas – ypatinga, įsimenanti balso raiška. Džiugu, kad tarp šių metų laureatų pateko nemažai savito balso dainininkų: „Yorige“, „Virginija Pievos“, „Merope“ ir choras „Jauna muzika“ ir kt. Neliko nepastebėti ir visiškai švieži vėjai Lietuvos folk/world muzikos pasaulyje – kai kurių atlikėjų kūrybinę kryptį net sunku įvardinti. Antai netikėtas atradimas – „Šventinis bankuchenas“, stebinantis, o kai kuriuos klausytojus gal ir šokiruojantis ironišku požiūriu į lietuvių folklorą, į tam tikras jo klišes. Kai kurie jo (Luko Šidlausko) kūriniai – tai „patrakusios sutartinės“, kuriamos prisilaikant sutartinėms būdingo polifoninio muzikos plėtojimo ir refrenų gausos.
DAIVA VYČINIENĖ
Lietuviškos folk/world muzikos rinktinė šįkart labai įvairi – nuo Roko Kašėtos dzūkodelikos iš Pietų Lietuvos miškų iki „Planeta Polar“ kumbijos, kuri net neaišku, ar turi ką nors lietuviško be to, kad ją atlieka lietuviai. Toks ir šios rinktinės tikslas – supažindinti su tais, kurie ieško įvairaus folkloro, nebūtinai lietuviško, skambesio. Malonaus klausymosi.
MARIUS EIDUKONIS
Kūrinius rinktinei atrinko Aistė Smilgevičiūtė, Daiva Vyčinienė, Marius Eidukonis, Ugnius Liogė, Žilvinas Švarplys.
Leidinys yra skiriamas folk ir world muzikos ambasadoriaus Algirdo Klovos (1958-2021) atminimui.
Masteringas: Artūras Pugačiauskas
Grafinis dizainas: Jurgis Griškevičius
Prodiuserė: Greta Jakobsonaitė
Rinktinės „Note Lithuania: Folk/World 2022“ leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.